Kamienie ozdobne otoczaki – dlaczego warto je wprowadzić do ogrodu?

Kamienie ozdobne, takie jak otoczaki, żwiry czy keramzyt to niewyszukany, ale efektowny element wykończenia ogrodu. Można użyć ich do wytyczenia ścieżek na trawniku i w ten sposób uporządkować zieloną przestrzeń przy domu. Kamieniami można też wysypać rabatę lub otoczyć oczko wodne, aby wyglądało bardziej naturalnie. Pod warstwą kamieni można też sprytnie ukryć okablowanie lamp i innych sprzętów ogrodowych na rabatach. Jednak kamienie ozdobne nie tylko ładnie wyglądają, ale mają też inne zalety.

Do czego służą otoczaki w ogrodzie?

Kamienie ozdobne otoczaki nie tylko poprawiają wygląd rabat, ale mogą przynieść kilka innych korzyści roślinom. Warstwa kamieni chroni glebę przed słońcem i ogranicza parowanie wody. W czasie ulewnych deszczy, kamienie równomiernie rozprowadzają wodę, dzięki czemu nie tworzą się kałuże, a woda nie podmywa roślin. Dzięki temu ich korzenie są chronione przed odsłonięciem. Kamienie stanowią też warstwę izolacyjną dla roślin, osłaniając je od upału i mrozu. Przeszkadzają też chwastom w rozplenianiu się, więc rabata jest znacznie łatwiejsza w pielęgnacji, niż gdy jest pokryta korą, lub bez żadnego pokrycia.

Jak wybrać kamienie do ogrodu?

Wybór kamieni do ogrodu zależy głównie od efektu, jaki chcesz osiągnąć za ich pomocą. Białe otoczaki tworzą zupełnie inne wrażenie, niż kolorowe kamyki. Podobnie jest z ich średnicą. Ścieżki z jasnego żwiru dodają elegancji w ogrodach. Sprawiają one wrażenie uporządkowanych i przemyślanych od początku do końca. Jasne kamyki na ścieżkach to dobry pomysł, gdy inspirujesz się ogrodami w stylu francuskim. Jeśli jednak zależy Ci na bardziej naturalnym wyglądzie ogrodu i inspiracji szukasz w stylu angielskim, wtedy zamiast drobnych jasnych kamyków, lepiej wybrać duże kamienie i ułożyć z nich ścieżkę. W tym przypadku warto również postawić na ciemne, szare otoczaki, które będą wyglądać bardziej naturalnie.

Pozostałe