Szkółki drzew i krzewów

Szkółkarstwo to dział ogrodnictwa i leśnictwa zajmujący się uprawą młodych drzew i krzewów. W Polsce funkcjonuje wiele szkółek, z czego niejedna szkółka drzew i krzewów w woj. mazowieckim. Tego typu instytucje, umiejscowione najczęściej kilkadziesiąt kilometrów od miasta, zajmują się hodowlą najróżniejszych gatunków roślin i krzewów.

Rodzaje szkółek

Najczęściej tego typu hodowle dzieli się na szkółki leśne, sadownicze oraz szkółki roślin ozdobnych. Pierwszy z tych typów specjalizuje się w produkcji sadzonek drzew leśnych. W placówkach drugiego rodzaju znajdziemy z kolei młode krzewy owocowe, niezbędne przy zakładaniu sadów czy plantacji roślin jagodowych. Ostatnie pozwolą nam zdobyć najróżniejsze gatunki roślin kwiatowych i drzew ozdobnych, idealnych do przyozdobienia naszego ogrodu.

Techniki produkcji drzew

W szkółkach stosuje się dwa sposoby produkcji drzew. Pierwszym z nich jest rozmnażanie wegetatywne, zwane również rozmnażaniem bezpłciowym, polegające na powstawaniu nowych organizmów z części organizmu rodzicielskiego. Inną technikę stanowi z kolei tak zwane rozmnażanie generatywne (znane również jako rozmnażanie płciowe) wymagające połączenia komórek rozrodczych męskich, jak i żeńskich.

Podsumowanie

Chcąc założyć piękny ogród czy móc zbierać soczyste jabłka każdego lata w sadzie na tyłach naszej działki warto skorzystać z usług szkółek drzew i krzewów. Dzięki temu praktycznie od ręki zasadzimy rośliny najróżniejszych gatunków i będziemy mogli tylko cieszyć zapachem kwiatów i świeżych owoców.

Pozostałe