Czym się charakteryzuje dom w stylu śródziemnomorskim?

Ze stylem śródziemnomorskim kojarzy się zapach morza, fiesta i przyjemny chłód. Nierzadko od morza dzielą nas setki tysięcy kilometrów, a temperatura za oknem nie rozpieszcza. Nie oznacza to jednak, że chociaż architektura nie może przybliżyć nas do gorącego, śródziemnomorskiego klimatu. Czym charakteryzuje się dom w stylu śródziemnomorskim?

Architektura, którą ukształtowała kultura i geografia

Styl śródziemnomorski trudno jednolicie scharakteryzować. To, jak ostatecznie wygląda dom wybudowany w takim stylu uzależnione jest bowiem od uwarunkowań kulturowych, a także geograficznych. Nieco inaczej prezentują się domy we Włoszech, Hiszpanii, a jeszcze inaczej w Grecji. Na ostateczny kształt domu wpływa również klimat. Wskazać można jednak pewne cechy niezmienne, które jasno sugerują, że mamy do czynienia z domem w stylu śródziemnomorskim.

Jak wygląda dom w stylu śródziemnomorskim?

Cechą typową dla wszystkich domów śródziemnomorskich – niezależnie od kraju, w którym się znajdują – są stosunkowo niewielkie rozmiary, a także prosta forma. Do tego dochodzą grube mury, których zadaniem jest ochrona przed nadmiernym ciepłem w ciągu dnia, a także chłodem w nocy. Okna są małe, co również ma związek z wysoką temperaturą. Duże znaczenie w stylu śródziemnomorskim mają detale. Dach jest wielospadowy. Ten w tradycyjnym wydaniu powinien być kryty ceramiczną dachówką. Kąt nachylenia jest mały. Sprawia to, że osoba, która patrzy na taki dach ma poczucie, że jest on płaski. Elewacja najczęściej wykonywana jest z palonej cegły i pokryta stiukiem w kolorze białym. Powszechne jest wykorzystywanie lokalnych odmian kamienia, co również sprawia, że w różnych krajach domy śródziemnomorskie nieco się od siebie różnią. Drzwi wejściowe są często niezwykle dekoracyjne.

Domy śródziemnomorskie coraz częściej spotykane są nie tylko w krajach kojarzonych z ciepłym klimatem i fiestą. Spotkać można je również w Polsce. Decydują się na nie ci, którzy ukochali kraje basenu Morza Śródziemnego i na co dzień chcą czuć chociaż ich namiastkę.

Pozostałe