Sztabka złota to często tylko i wyłącznie pewien symbol, który natychmiast otwiera we wszystkich umysłach na świecie te same skojarzenia – nieskończonego bogactwa. Sztabki złota to de facto złoto w czystej postaci, bez żadnych domieszek, a więc w swojej najbardziej nieskazitelnej postaci. W odróżnieniu od jubilerskich półproduktów pochodzenia złotego, które są później odpowiednio numerowane w zależności od realnego stężenia złota w sobie (zaczynając od próby 333, która oznacza stężenie złota na poziomie 33,3% w końcowym produkcie jubilerskim) – czyste złoto jest także produktem, w który inwestuje się na giełdzie.
Sztabki złota z polskiej mennicy skarbowej
Charakterystyczna sztabka złota kojarzona z filmów wojennych i nie tylko waży jeden kilogram i jej cena na rynku może być przytłaczająca – to od wielu lat ponad 200 tysięcy złotych za kilogram tego kruszcu. Dlatego też zakupić można bez najmniejszego problemu zdecydowanie mniejsze wersje sztabki złota – niektórzy oferenci sprzedają złoto nawet w rozmiarze 2-5 gramów. Takie sztabki nabyć można chociażby bezpośrednio od polskiej mennicy skarbowej, na stronie której oferowane są także większe sztabki – mające wagę 20 gramów lub 50 gramów, albo amerykańskiej uncji. Są oczywiście odpowiednio opakowane i wyposażone w certyfikat, a niejednokrotnie zamówić można także z mennicy np. zestaw kolekcjonerski 20 monet złotych o masie 5 gramów – co stanowi idealny wybór np. dla sklepikarzy czy jubilerów lub kolekcjonerów.
O czym warto pamiętać inwestować w złoto
Złoto to faktycznie kruszec całkowicie odporny na wahania rynkowe i chętnie skupywany przez największe banki centralne czy fundusze inwestycyjne w dobie wielkich kryzysów. Na wykresie długoterminowym widać, że sztabki złota w perspektywie setek lat regularnie zyskują i nawet jeśli zdarza się w tym wykresie załamanie, to przeważnie jest ono krótkoterminowe – kilkumiesięczne, rzadko ponadroczne. Dlatego dla inwestorów, którzy nie potrzebują natychmiastowych zysków, za to chcą zabezpieczyć swój kapitał na wypadek najróżniejszych konfliktów i spadków w perspektywie dekad.