Jak zadbać o kondycję starego psa, aby długo cieszył się zdrowiem?

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, starzeją się i zaczynają odczuwać skutki tego procesu. Nawet najbardziej aktywny pies z czasem zaczyna tracić energię i pojawiają się u niego różnego rodzaju schorzenia. W jaki sposób można zadbać o niego, aby jak najdłużej czuł się dobrze i cieszył się zdrowiem?

Przychodnia weterynaryjna i niezbędne wizyty

Jeśli pies nie ma żadnych poważniejszych problemów ze zdrowiem i chorób, weterynarza wystarczy odwiedzić raz do roku. Ważne jest, aby odrobaczyć go, zaszczepić przeciwko wściekliźnie i ewentualnym innym chorobom, jeśli lekarz uzna to za stosowne. U starszych psów lekarze zlecają również co roku ogólne badania krwi, które mają za zadanie pokazać stan zdrowia zwierzęcia. U starszych zwierząt często pojawiają się bowiem problemy z cukrzycą, czy produkcją hormonów. Dzięki takim badaniom można również szybko wykryć nowotwór, a te dotykają starszych psów dość często.

Weterynarze coraz częściej zalecają psom przyjmowanie suplementów diety, które mają wspierać ich układ kostny, zęby i odporność. Przychodnia weterynaryjna może zaproponować również wykonanie innych badań, które pozwolą ocenić stan zdrowia zwierzęcia. W przypadku psów z problemami i stwierdzonymi chorobami ważne jest systematyczne odwiedzanie weterynarza, aby nic nie wymknęło się spod kontroli. Niestety, leczenie zwierząt nie należy do najtańszych.

Domowa pielęgnacja psiego seniora

Starszy pies zasługuje na to, aby traktować go jak seniora. Nie wolno go więc pospieszać i zmuszać do spacerów lub zabawy, jeśli nie ma na to ochoty. Na pewno wymaga też dużo więcej czułości i zainteresowania, niż wesoły szczeniak. Warto zadbać o to, aby pies miał swoje wygodne miejsce do spania i odpoczynku, gdzie czuje się bezpiecznie i może uciec od zgiełku i hałasów. Taki pies może również potrzebować większej ilości spacerów, ponieważ pęcherz moczowy ma bardziej ograniczone możliwości.

Warto zainwestować w dobrej jakości karmę, która dostarczy psiemu seniorowi najważniejszych składników odżywczych i witamin. W sklepach można znaleźć szeroką gamę produktów żywieniowych przeznaczonych dla starszych zwierząt.

Pozostałe