Soczewki kontaktowe – jakie wybrać?

Soczewki kontaktowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Miliony ludzi na świcie nosi je każdego dnia. Nic dziwnego,są bowiem wygodne,bezpieczne i przede wszystkim niewidoczne, w przeciwieństwie do okularów. Poza tym, że można kupić soczewki cylindryczne (https://mojepierwszesoczewki.pl/toryczne-soczewki-kontaktowe/) czy sferyczne, na rynku dostępne są również kosmetyczne, które pozwalają na zmianę koloru oczu. Chociaż soczewki można kupić bez recepty, należy pamiętać, że jest to wyrób medyczny, a nieodpowiednio dobrane mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Infekcje czy stany zapalne oka prowadzą nawet do utraty wzroku! Aby ustrzec się przed przykrymi konsekwencjami należy wybrać się do specjalisty. Nawet jeśli potrzebujesz tylko soczewek kosmetycznych, ważne jest, aby były odpowiednio dobrane. Pamiętaj, że stawką jest zdrowie Twoich oczu.

Podział soczewek ze względu na materiał i czas noszenia

Ze względu na materiał, soczewki dzielimy na twarde, wykonane z Polimetakrylanu metylu, charakteryzujące się dobrą przepuszczalnością tlenu, ale i dużą sztywnością, oraz miękkie hydrożelowe lub silikonowo- hydrożelowe, które są komfortowe w noszeniu oraz dobrze przepuszczają tlen. Nie bez znaczenia jest czas noszenia soczewek. Na rynku dostępne są jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne i roczne. W zależności od trybu noszenia wyróżniamy dzienne, noszone do 14 godzin na dobę, elastyczne, użytkowane kilka dni bez przerwy oraz ciągłe, które można nosić do 30 dni, w dzień i w nocy.

Zastosowania soczewek – jakie wyróżniamy?

W zależności od powodu ich noszenia, wyróżniamy:

  • korekcyjne, najczęściej stosowane, które służą do wyrównywania nabytych i wrodzonych wad wzroku. Wśród nich soczewki cylindryczne – do leczenia astygmatyzmu, soczewki sferyczne, wykorzystywane w przypadku leczenia dalekowzroczności i krótkowzroczności, czy soczewki multifocalne, do korekcji starczowzroczności,
  • lecznicze- są dobrym nośnikiem leków oraz zapewniają ochronę przed czynnikami zewnętrznymi,
  • kosmetyczne, które najczęściej służą zmianie koloru oczu.

Różnorodność soczewek pozwoli specjaliście na dobranie takich, które spełnią swoją funkcję, ale i zaspokoją Twoje oczekiwania.

Pozostałe