Jak utrzymać dobrą temperaturę w nocy?

Podczas dnia z reguły nie mamy większych problemów z regulowaniem temperatury naszego ciała. To proste – jeśli jest nam zbyt zimno, ubieramy się cieplej, zbyt gorąco – zdejmujemy zbędne ciuchy. W nocy, podczas snu, kontrola nawet tak trywialnych rzeczy jest jednak praktycznie niemożliwa. Wielu ludzi ma tendencję naciągania na siebie kołdry aż po szyję, przez co rankiem budzą się spoceni i nieświeży. Czy można temu jakoś zaradzić?

Podstawy – dobór właściwego materaca

Dla wielu osób zaskoczeniem może okazać się fakt, że największy wpływ na regulację naszej temperatury w nocy ma nic innego, co wybrany przez nas materac. Te dostępne są w rozmaitych formach, zaczynając od prostych modeli sprężynowych, kończąc na zaawansowanych technologicznie materacach termo-elastycznych, powstałych na bazie rozwiązań używanych w astronautyce. Jest jeszcze inna opcja – materace lateksowe, czyli egzemplarze, które odnalazły własną, unikalną niszę.

Co sprawia, że lateks to dobry materiał na materac?

Na pierwszy rzut oka, materace lateksowe nie różnią się zbytnio od swoich odpowiedników ze zwykłej gąbki. Są dość miękkie i komfortowe, zapewniają dobre wsparcie dla kręgosłupa podczas snu. To jednak nie wszystko – największym atutem lateksu jest fakt, że posiada liczne pory. Te umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza, przez co nasza skóra może oddychać, nawet pod przykryciem ciężkiej kołdry czy koca. W ten sposób utrzymujemy w swoim łóżku optymalną temperaturę, która przekłada się na zdrowy i spokojny sen.

Pozostałe