Czym cechują się nowoczesne osiedla?

Pomimo, ze był to okres zaledwie kilku dekad, architektura mieszkaniowa przebyła bardzo długą drogę od czasów, w których przeciętne osiedla składały się wyłącznie z ogromnych, szarych, betonowych bloków. Dziś, choć budynki tego typu nadal mieszczą w sobie wiele rodzin, posiadają znacznie bardziej fantazyjne i zróżnicowane formy, które nadają im charakteru. Nowoczesne budownictwo w przełożeniu na kwestię mieszkań pozostaje praktyczne, lecz swoje funkcje łączy także z pewnego rodzaju, ogólnym zamysłem i zdobieniami.

Wejście do klatki schodowej – dlaczego jest tak ważne?

Na wielu osiedlach, wejście do klatki schodowej nabiera większego znaczenia, niż niedoświadczonemu architektowi mogłoby się wydawać. Są to miejsca socjalizacji, wspólnych rozmów starych lokatorów, którzy traktują to miejsce jako wspólny teren. Dobrze zaprojektowane osiedla nie ignorują tej kwestii, dlatego obecna są w nich stylowe schodki oraz daszki nad drzwi wejściowe, które chronią przed deszczem lub upałem, muszą być praktyczne oraz estetyczne.

Daszek nad drzwiami – jak powinien wyglądać?

We współczesnej architekturze panuje dość duża dowolność, która pozwala architektowi wyrazić się artystycznie, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Zazwyczaj inspiracje te objawiają się w drobnych, użytkowych elementach budynku – dobrym przykładem są daszki nad wejściem do domu. Te mogą przybierać różne kształty, od zaokrąglonych aż po spadziste. Zawsze muszą jednak spełniać swoją rolę – osłaniać wejście przed deszczem i odprowadzać zbędną wilgoć.

Pozostałe